Книгохранильница Якова Кротова
 

Исповедание скитское

Рукопись: Требник, XVII в., Соф. библ. №1065. Л. 92 об. - 97.

Воспроизводится по публикации у Алмазов А. Тайная исповедь в православной восточной Церкви. Опыт внешней истории. Т. III. М.: Паломник, 1995. , т. 3. с. 220-223 (страницы в прямых скобках, отмечены линейкой).

Исповедаюся аз грешный имярек Господоу Богоу вседержителю и пресвятой его матере и тебе, моему отцю. Исповедаю матере и всем святым его вся согрешения, и вся злая моя дела, их же сотворих и помыслих и глаголах отнележе крещен есмь и да иже и до сего дне и часа. Сего ради своим роукописанием вся сия исповедаю всемогущемоу Богоу и тебе, моему отцю, имоущемоу власть простити ся. И ты, господине отче, Христа ради приими мя кающася и прости мя во всех моих согрешениих, их же ти ся каю, их же помню [и] их не помню, и множества ради срама моего. Сия соуть греси мои пред Богом и пред тобою, господине отче.

Согреших: пытах и Отцы и Сыне и Святем Доусе и сам глаголах разсоужах, что есть Бог, и что есть бесплотнии небесныя силы, и о грому, и о молни, и о небеси, и о земли, и о всей твари Божии, и о честем создании, яже моима очима видимая и невидимая, о всем том своим безоумием мудрствовах и глаголах не тако, яко же святии отцы писали.

Дерзах хоулу на Господа Бога Отца [221] 


 и Сына и Святаго духа, и на пречистую Богородицю, на животворящии крест, и на вся сылы небесныя, и на аггелы, и на пророкы, и мученики, и святители, и на преподобныя отцы, тако же и на святыа и на женьския лики, и на вся святыа праздники, и на вся преставльшаяся от Адама и до сего дни. Все то осудих и похоулих и прекослових о всем о том своим безоумием. Похоулих тварь Божию всю видимую и невидимую, и всяко здание Божие человеческаго естества. Осоудих и пороугався и посмеяхся моужескоу возрасту и женьскому, и чернори[з]цам и черноризицам, старым и юношам.

Похоулив образ Божии и пречистои Богородици, иже на иконах писана, и всех святых образы, и взирах на образы Божии, пречистои Богородици, и вся сия образы, и крестихся не крестоообразно, и поклонихся не по чину образом Божиим с пороуганием, с мерзостию, с лицемерством, а не верою, с лоукавством.

Похулив церковь Божию, олтарь, престол, сосоуды святыя, тело Христово, дары, просвиры, евангелие, апостол, и вся книги божественыа, святых отец писани, собою исправливая и иных оуча не по оуставу.

Похоулив и осудив священника служащаго божественную лиургию, и вечерню, и заутреню, и всяко пение похулив, и осудих в пети клирошан, и пономаря, и всех предстоящих в церкви. Смоутив священника в церкви, и клирошан, и пономаря, и всех предстеящих прогневах, а сам предстоях в церкви с великою мерзостию и с лоукавъством злаа помышлях. А о церкви Божии и о пении и о молитве нерадих, и о церковном правиле небрегох, ни во что же вменях, и неверовав писанию, что писано о церкви Божии. Нечисто прихождах в ней, яко же в простую храмину, со всякою злобою.

Пытах о соудбах Божиих и похоулив соудбы Божии, и разсоужах о судбах Божиих своим неразоумием, и злослових.

Престоупих закон Божии якоже во святем евангелии писано: "Алчен бых - не накормисте мене, жаден - не напоисте мене, болен - не посетисте мене, в темници - не приидосте ко мне, наг - не одеясте мене, странен - не введосте мене. И вся заповдеи Божия, евангельския и святых апостол, и святых отец седми соборов и сместнюх соборов заповеди, - все то порхоулив, небрегох всему тому, поугахся сввоим неразоумием.

Не веровах о воскресении мертва, о втором пришествии и о страшном суде, о будоущей моуце, о царствыи небеснем, и о муках. Все то лжа вменях, неверовах святомоу евангелию, и апостолоу, и всему божественому писанию святых отец, еже нам на ползоу писали и на спасение. Неверовах житием святых отец и преподобных, мученическим мучением како жили и мучни [!] неверовах, како искони были и впредь будет.

Господине отче, пред Богом Иисус Христом и пречистою его Материю и пред святыми его аггелы и пророкы и мученикы, и святители и мученики, и святители и преподобными, и пред всем святыми много греших и безаконовах от начала и до кончины, от востока и до запада, от земля и до небеси.

Господине отче, душею моею и телом моим окаянным многи грехи, и всем созданием моим и всеми чювствы моими во блоудных делех, в любодеянии, и моужложстве, и в [222] 


 деторастлении, и в роукоблудии, и в содомъском блоужении, и в стегноблудие, и во всех блоудных моих делех, согреших, прости мне, господине отче святыи, Христа ради прости во всем.

Вернуться к первой странице описи церковно-исторических материалов

 

 

 
    Return